The BJP on Tuesday announced the list of 125candidates for the upcoming assembly elections in Maharashtra.
As per the list, Maharashtra CM Devendra Fadnaviswill contest the forthcoming election from Nagpur's South-West seat.
The polls in Maharashtra will take place on October21 while the counting of votes will be on October 24. The state has a total of288 seats, of these 29 are reserved for Scheduled Castes and 25 for ScheduledTribes.
Meanwhile, the BJP and Shiv Sena announced theiralliance for the upcoming elections on late Monday night, after weeks of beinglocked in an intense battle over seat-sharing.
However, while senior Shiv Sena leader andindustries minister Subhash Desai and BJP state unit chief and revenue ministerChandrakantdada Patil made a formal announcement of the grand alliance througha press release, the two parties are quite silent on the seat and power-sharingterms.
CM Fadnavis, who was at Nagpur where the Congress legislator from Gondiya Gopal Agarwal joined BJP, announced that the MahaYuti will contest all 288 seats and will come back to power.
Here are the list of 125 candidates:
Nagpur South West – Devendra Fadnavis
Kothrud – Chandrakant Dada Patil
Shahada (ST) – Rajesh Udesingh Padvi
Nandurbar (ST) – Vijaykumar Gavit
Nawapur (ST) – Bharat Manikrao Gavit
Dhule Rural – Dnyanjyoti Manohar Badane Patil
Sindkheda – Jaykumar Rawal
Raver – Haribhau Jawale
Bhusawal (SC) – Sanjay Sawkare
Jalgaon City – Suresh (Rajumama) Bhole
Amalner – Shirish Chaudhari
Chalisgaon – Mangesh Ramesh Chavhan
Jamner – Girish Mahajan
Malkapur – Chainsukh Sancheti
Chikhli – Shweta Mahale
Khamgaon – Aakash Phundkar
Jalgaon (Jamod) – Sanjay Kute
Akot – Prakash Bharsakale
Akola West – Goverdhan Sharma
Akola East – Randhir Sawarkar
Murtijapur (SC) – Harish Pimple
Washim (SC) – Lakhan Malik
Karanja – Rajendra Patni
Amravati – Sunil Deshmukh
Daryapur (SC) – Ramesh Bundile
Morshi – Anil Bonde
Arvi – Dadarao Keche
Hinganghat – Samir Kunawar
Wardha – Pankaj Bhoyar
Savner – Rajiv Potdar
Hingna – Samir Meghe
Umred (SC) – Sudhir Parwe
Nagpur South – Mohan Mate
Nagpur East – Krushna Khopde
Nagpur Central – Vikas Shankarrao Kumbhare
Nagpur West – Sudhakar Deshmukh
Nagpur North (SC) – Milind Mane
Arjuni-Morgaon (SC) – Rajkumar Badole
Tirora – Vijay Rahangadale
Amgaon (ST) – Sanjay Puram
Armori (ST) – Krushna D. Gajbhe
Gadchiroli (ST) – Devrao Holi
Rajura – Sanjay Dhote
Chandrapur (SC) – Nana Shyamkule
Ballarpur – Sudhir Mungantiwar
Chimur – Kirtikumar (Bunty) Bhangdiya
Wani – Sanjiv Reddy Bodkurwar
Ralegaon – Ashok Ramji Uikey
Yavatmal – Madan Madhukar Yerawar
Arni (ST) – Sandip Prabhakar Dhurve
Bhokar – Bapusaheb Gorthekar
Mukhed – Tushar Rathod
Hingoli – Tanaji Mutkule
Partur – Babanrao Dattatray Lonikar
Badnapur (SC) – Narayan Kuche
Bhokardan – Santosh Raosaheb Patil Danve
Phulambri – Haribhau Bagde
Aurangabad East – Atul Sawe
Gangapur – Prashant Bam
Chandvad – Rahul Aher
Nashik Central Sau Devyani Farande
Nashik West Sau Seema Hire
Dahanu (ST) – Paskal Dhanare
Vikramgad (ST) – Hemant Sawara
Bhiwandi West – Mahesh Chaugule
Murbad – Kisan Kathore
Kalyan East – Ganpat Kalu Gayakwad
Dombivali – Ravindra Chavhan
Mira Bhayandar – Narendra Mehata
Thane – Sanjay Kelkar
Airoli – Sandip Naik
Belapur Smt. Manda Mhatre
Dahisar Smt. Manisha Chaudhari
Mulund – Mihir Kotecha
Kandivali East – Atul Bhatkhalkar
Charkop – Yogesh Sagar
Goregaon Smt. Vidya Thakur
Andheri West – Amit Satam
Vile Parle Adv. Parag Alavani
Ghatkopar West – Ram Kadam
Vandre West Adv. Ashish Shelar
Sion Koliwada Capt. Tamil Selwan
Wadala – Kalidas Kolambkar
Malabar Hill – Mangalprabhat Lodha
Panvel – Prashant Thakur
Pen – Ravisheth Patil
Shirur – Baburao Kashinath Pacharne
Indapur – Harshwardhan Patil
Chinchwad – Laxman Jagtap
Bhosari – Mahesh (Dada) Kisan Landge
Vadgaol Sheri – Jagdish Mulik
Shivajinagar – Sidharth Padmakar Shirole
Khadakwasala – Bhimarao Tapkir
Parvati Smt. Madhuri Misal
Hadapsar – Yogesh Tilekar
Pune Cantonment (SC) – Sunil Kamble
Kasba Peth Sau Mukta Tilak
Akole (ST) – Vaibhav Pichad
Shirdi – Radhakrushna Vikhe Patil
Kopargaon Smt. Snehalata Kolhe
Nevasa – Balasaheb Murkute
Shevgaon Smt. Monika Rajale
Rahuri – Shivajirao Kardile
Shrigonda – Babanrao Pachpute
Karjat Jamkhed Prof. Ram Shinde
Georai Adv Laxman Pawar
Majalgaon – Ramesh Adaskar
Ashti – Bhimrao Dhonde
Parli Sau Pankaja Gopinathrao Munde – Palwe
Ahmadpur – Vinayak Kisan Jadhav Patil
Nilanga – Sambhaji Patil Nilangekar
Ausa – Abhimanyu Pawar
Tuljapur – Rana Jagjitsingh Pa.
Solapur City North – Vijayrao Deshmukh
Solapur South – Subhash Deshmukh
Wai – Madan Prataprao Bhosale
Man – Jaykumar Gore
Karad South – Atul Suresh Bhosale
Satara – Shivendrasinh Abhaysingraje Bhosale
Kolhapur South – Amal Mahadeek
Ichalkaranji – Suresh Halwankar
Miraj (SC) – Suresh Khade
Sangli – Sudhir Gadgil
Shirala – Shivajirao Naik
Jat – Vilasrao Jagtap